ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ & ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΤΕΦΑΑ 2024

Παρακαλώ ενημερωθείτε σχετικά με τις οδηγίες και το Πρόγραμμα για την Υγειονομική Εξέταση και την Πρακτική Δοκιμασία των Υποψηφίων για εισαγωγή στα Τ.Ε.Φ.Α.Α., ακαδημαϊκού έτους 2024-2025 από τα σχετικά αρχεία που θα βρείτε εδώjavascript:mctmp(0);

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι κατά τις μέρες των Πανελλαδικών Εξετάσεων:

• Οι μαθητές/τριες που μετακινούνται με αστικά λεωφορεία θα μπορούν να χρησιμοποιούν τα κανονικά δρομολόγια με την επίδειξη του Ειδικού Μαθητικού Δελτίου που έχουν, μαζί με το Δελτίο Εξεταζόμενου Πανελλαδικών Εξετάσεων.
  • Το πρόγραμμα των μισθωμένων γραμμών του ΚΤΕΛ Ηρακλείου-Λασιθίου, που θα εξυπηρετήσουν τους υποψηφίους που ενδιαφέρονται να μεταφερθούν έχει ως εξής:

Στις 30/05- 1/6 – 3/6 - 5/6 – 11/6 -13/6 -14/6 -17/6

6:00 από Μάλια

6:05 από Σταλίδα

6:10 από Λ.Χερ/σου

6:20 από Ανάληψη

6:25 από Γούβες

6:30 από Γούρνες

6:35 από Κοκκίνη Χάνι

6:45 από Καρτερό

Εγκύκλιος α) για έγκριση παράλληλης στήριξη, β) για έγκριση στήριξης από Ε.Β.Π. και γ) για την έγκριση στήριξης από Σχολικό Νοσηλευτή

Εκδόθηκε η εγκύκλιος που αφορά στις προϋποθέσεις και τις διαδικασίες: α) για την έγκριση παράλληλης στήριξης συνεκπαίδευσης από εκπαιδευτικό, β) για την έγκριση στήριξης από Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό και γ) για την έγκριση στήριξης από Σχολικό Νοσηλευτή, μαθητών/τριών για το διδακτικό έτος 2024-2025.

Σύμφωνα με την ανωτέρω εγκύκλιο η χρονική περίοδος υποβολής αιτημάτων Α΄ φάσης στις σχολικές μονάδες από τους γονείς/κηδεμόνες ή τον έχοντα τη γονική μέριμνα, ορίζεται από τη Δευτέρα 10/06/2024 έως και την Παρασκευή 28/06/2024.

Μπορείτε να βρείτε τη σχετική εγκύκλιο και υποδείγματα των αντίστοιχων αιτήσεων, πατώντας εδώ.

Τηλεφωνική γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης υποψηφίων Πανελλαδικών Εξετάσεων 2024

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης, Κρήτης θέλοντας να στηρίξει τους υποψηφίους και τις οικογένειές τους, σε συνεργασία με το ΚΕ.ΔΑ.Σ.Υ Ηρακλείου, θα λειτουργήσει τηλεφωνική γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης για την περίοδο των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Η τηλεφωνική γραμμή στο τηλέφωνο 2810-215029, θα είναι στη διάθεση των υποψηφίων και των οικογενειών τους κάθε Παρασκευή 08:00 - 14:00, από 15/05/2024 ως και 28/06/2024. Η ίδια τηλεφωνική γραμμή θα είναι διαθέσιμη καθημερινά 12:00 - 13:30 για επείγουσες καταστάσεις.

Μπορείτε να δείτε το σχετικό Δελτίο Τύπου της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπ/σης Κρήτης πατώντας εδώ.

Πρόγραμμα προαγωγικών/απολυτήριων εξετάσεων περιόδου Μαΐου Ιουνίου 2024

Παρακαλούμε ενημερωθείτε για το πρόγραμμα των προαγωγικών και απολυτήριων/πτυχιακών εξετάσεων περιόδου Μαΐου Ιουνίου 2024 πατώντας εδώ.

Υπενθυμίζεται ότι:

1. Οι μαθητές/τριες που γράφουν στην 1η βάρδια πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις 8:15 και οι μαθητές/τριες που γράφουν στη 2η βάρδια στις 10:15.
  2. Η διάρκεια εξέτασης είναι 2 ώρες σε όλα τα μαθήματα εκτός στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας που είναι 3 ώρες.
  3. Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να έχουν μαζί τους στυλό μπλε ή μαύρου χρώματος και γεωμετρικά όργανα, αν χρειάζονται. Μπορούν επίσης να έχουν μαζί τους μολύβι, γόμα και νερό ή χυμό. Δεν επιτρέπεται η χρήση στυλό άλλου χρώματος ή μολυβιού στο γραπτό.
  4. Οι μαθητές/τριες δεν επιτρέπεται να έχουν μαζί τους στην αίθουσα εξέτασης:
    • Βιβλία -τετράδια - σημειώσεις.
    • Διορθωτικό  (blanco).
    • Υπολογιστικές μηχανές.
    • Ακουστικά - smartwatch - hands free και οποιοδήποτε ηλεκτρονικό μέσο μετάδοσης πληροφοριών.
    • Κινητό τηλέφωνο. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μαθητής/τρια που θα φέρει κινητό τηλέφωνο, ακουστικά ή smartwatch στην αίθουσα εξέτασης, ανεξάρτητα από το αν είναι ενεργοποιημένο ή όχι, θα μηδενίζεται το γραπτό του και θα απομακρύνεται από την αίθουσα.
    • Σακίδια, τσάντες, κασετίνες και οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο δεν επιτρέπονται στα θρανία των μαθητών/τριων εντός της αίθουσας.
    • Οι μαθητές/τριες που εξετάζονται προφορικά, μπαίνουν κανονικά στις αίθουσες εξέτασης μαζί με τους/τις συμμαθητές/τριες τους, προετοιμάζονται και όταν είναι έτοιμοι/ες να εξεταστούν, οδηγούνται από τον αρμόδιο επιτηρητή/εκπαιδευτικό στην αίθουσα που θα βρίσκεται η επιτροπή εξέτασης που θα τους/τις εξετάσει προφορικά.

Ευχόμαστε σε όλες και όλους ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!